Święto Aleksandrowic 2013


W niedzielę 30 czerwca 2013 roku już po raz ósmy odbyła się w naszej miejscowości impreza plenerowa z okazji Święta Aleksandrowic, zorganizowana przez Radę Sołecką, Zarząd Klubu Sportowego „Topór Aleksandrowice” oraz Świetlicę Środowiskową „Skowronek”. (Fotografie w galerii)

Konkursy

Impreza rozpoczęła się w godzinach popołudniowych tradycyjnym cyklem zabaw i konkursów dla dzieci prowadzonych przez opiekuna świetlicy, panią Barbarę Rusinek.

Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w konkursie plastycznym pod intrygującym tytułem „Skarb Komesa Mateusza”,  nawiązującym do lokalnej legendy o Krzywym Sądzie. Była okazja, aby wyobrazić sobie jak ów skarb wyglądał, ponieważ nikomu do tej pory nie udało się go odnaleźć. I tu dziecięca fantazja i wyobraźnia zadziwiły i zachwyciły zarazem. Przy stanowiskach plastycznych, zaopatrzonych w arkusze brystolu i kolorową kredę, utworzyły się grupy młodych artystów, którzy z zapałem wzięli się do pracy. Przy dźwiękach wesołych melodii powstawały barwne, ciekawe rysunki, niektóre bardzo tajemnicze i zaskakujące. Gdy przyszło do oceny, powstał problem – którą pracę wyróżnić?  Wszak wszystkie narysowane  „skarby” były naprawdę wspaniałe! Czegóż tu nie było: skrzynie wypełnione złotem i srebrem, drogocennymi kamieniami i dukatami, biżuteria, wspaniałe puchary, diademy, pierścienie, naszyjniki i medaliony. Jury postanowiło przyznać wszystkim uczestnikom I miejsce!

WianekJedna praca została wyróżniona dodatkowo. Był to rysunek pięcioletniej Mai, która wśród skarbów umieściła serce, a przecież wszyscy pamiętamy, że ,,Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje”. Mamy nadzieję, że po tak interesującej reklamie skarbu Komesa Mateusza znajdą się ochotnicy, którzy zapragną go odnaleźć w skałach naszego aleksandrowickiego lasu.

Po rozdaniu nagród nastąpiła chwila relaksu – zabawa z chustą animacyjną, prowadzona przez pana Józefa Hojnę, naszego rodzimego wodzireja, który corocznie niezawodnie prowadzi nasze festyny.

Po emocjach związanych z chustą przyszedł czas na kolejny konkurs dla dzieci – turniej tańca z balonami!

Do turnieju zgłosiło się kilkanaście par. Uczestnicy mieli za zadanie jak najdłużej pląsać z balonem i co najważniejsze utrzymać go między sobą  bez pomocy rąk. A było o co walczyć. Na zwycięzców czekały dwie złote korony! Konkurs wzbudził wiele emocji. Tańczących dopingowały zebrane wokół rodziny. Mogliśmy podziwiać krakowiaki, poleczki, a także pląsy bardziej nowoczesne. Pary tańczyły długo i wytrwale.

Zwycięzcami zostali: Oliwka i Michałek, którym uroczyście założyli na głowy korony gospodarze naszego święta – pani Maria Kwaśnik, Przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów i pan Jan Kądzioła, sołtys Aleksandrowic. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.

Taniec z balonami w wykonaniu najmłodszych uczestników festynu był wstępem i zarazem zachętą do rozpoczęcia zabawy dla dorosłych.

O godzinie 19.00 przybyli zaproszeni goście, których powitała pani Maria Kwaśnik i pan Jan Kądzioła. Swoją obecnością zaszczycili nasze Święto: pani Elżbieta Burtan – Wójt Gminy Zabierzów, Starosta Powiatu – pan Józef Krzyworzeka z małżonką, zastępca Wójta – pan Wojciech Burmistrz, Proboszcz Parafii Morawica – Ks. Władysław Palmowski, komendant Komisariatu Policji w Zabierzowie – pan komisarz Andrzej Kowalski, zastępca Przewodniczącej Rady Gminy – pan Andrzej Krawczyk, skarbnik Gminy – pan Piotr Budziak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzoskwini – pani Bogusława Mysiorska – Wolny, pan Henryk Krawczyk – radny oraz sołtys Bolechowic, pan Tadeusz Jojczyk – radny oraz sołtys Brzoskwini.

Po przywitaniu Gości nastąpił czas na rozstrzygnięcie konkursu  wpisanego w nasze Święto – konkursu na najpiękniejszy aleksandrowicki wianek.

W tym roku do konkursu przystąpiło ośmiu uczestników – sześć dziewcząt i dwóch chłopców. I jak to przy każdym konkursie bywa, powstał dylemat – który wianek nagrodzić, wszak wszystkie piękne, przecież uplecione z kwiatów naszych łąk, ogrodów i pól.

Próbowano różnych sposobów – oklaski, „aplaus głosowy”, najdłuższa kolejka. Wreszcie postanowiono: Wyróżniamy wszystkich – przecież tyle serca i pracy włożono w uwicie tych pięknych wianków. Uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Gospodarzy nagrody: czerwone korale i bransoletki.

Bardzo nam miło, że nasz konkurs cieszy się takim zainteresowaniem i biorą w nim także  udział nasi sąsiedzi.

Wszystkie konkursy i zabawy uwieczniała aparatem fotograficznym pani Bogusława Krawiec, nasza kronikarz.

Po cyklu zabaw i konkursów dla dzieci nastąpiła zabawa dla dorosłych, która trwała do późnych godzin nocnych. Jak co roku prowadził ją rewelacyjnie pan Józef Hojna.

W trakcie trwania imprezy zebrani mogli korzystać z bufetu, grilla. Dla dzieci był zamek dmuchany, kramy z zabawkami, stoisko z lodami i wiele innych atrakcji. Chętni mogli skorzystać z punktu medycznego, przy którym nasza pielęgniarka środowiskowa, pani Bożena Tekielak dokonywała pomiaru ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Chociaż w tym roku pogoda nas nie rozpieszczała, to jednak nie przeszkodziło to w dobrej zabawie. Św. Jan Nepomucen czuwał, aby deszcz nie przeszkodził bawiącym się.

Wszystkim, którzy bawili się podczas aleksandrowickiego Święta dziękujemy i zapraszamy za rok.

 

Barbara Rusinek

Wychowawca Świetlicy Środowiskowej

„Skowronek” w Aleksandrowicach