Przywitanie Lata


Aleksandrowickie Święto

DSCF4390-pp

Jak co roku, Aleksandrowice witały początek lata imprezą plenerową zorganizowaną 24 czerwca – w dzień św. Jana. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele zarządu Gminy Zabierzów: pani wójt Elżbieta Burtan, zastępca wójta Wojciech Burmistrz, radni w osobach Andrzeja Krawczyka, Kazimierza Kapelana i Tadeusza Walczowskiego. Obecni byli także: starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka, członkowie zarządu powiatu krakowskiego – Adam Wójcik i Alicja Wójcik, Józef Urbańczyk z firmy “Polbau” wraz z małżonką oraz niezawodni przyjaciele naszej społeczności – państwo Józef i Krystyna Krukowie z Modlniczki. Nie zawiódł nas także i był obecny pan redaktor czasopisma “Znad Rudawy” – Witold Ślusarki.  

Po uroczystej inauguracji przez przewodniczącą Rady Gminy Zabierzów Marię Kwaśnik, dzieci i młodzież ze świetlicy środowiskowej „Skowronek” pod kierunkiem Barbary Rusinek, zaprezentowały uroczy spektakl „Czerwony Kapturek”, po którym przenieśliśmy się w świat dzieciństwa podczas konkursu plastycznego „W krainie bajek”. W trakcie twórczych zmagań uczestników z kredką i papierem – powstawały obrazy sercem i wyobraźnią malowane. Dzieciom pomagali ochoczo dorośli, z radością wracając do czasów, gdy życie wydawało się mniej skomplikowane. Wszystkie prace otrzymały równorzędną pierwszą nagrodę, ponieważ oceniano przede wszystkim zaangażowanie i sposób widzenia świata. Okazało się, że ten rodzaj zabawy cieszy się największym zainteresowaniem. Najmłodszy uczestnik miał 13 miesięcy!  W tym miejscu należą się słowa podziękowania jurorom za ten sprawiedliwy werdykt m.in. ks. Bogusławowi Nagelowi z parafii Morawica i panu Józefowi Krukowi.

DSCF4280-ppNawiązując do tradycji świętojańskiej, kolejnym etapem naszej wspólnej zabawy był konkurs na „Najładniejszy aleksandrowicki wianek”. Wśród 10 uczestników była tylko jedna dorosła osoba – mama jednej z biorących udział dziewczynek – ale za to wdzięcznie się prezentowała w wianku uplecionym przez państwa Kruków. W tym konkursie jurorzy wyróżnili wianki w barwach narodowych i oczywiście chłopców, którzy z dumą prezentowali kwieciste ozdoby. Między tym rozgrywkami był też czas na kalambury sprawdzające wiedzę o naszej miejscowości.

Oprawę muzyczną całej uroczystości oraz rozrywkę z kolorową chustą i mydlanymi bańkami zapewnił nasz rodzimy i niezawodny wodzirej – Józef Hojna z zespołem. Natomiast podczas występów muzykę młodym aktorom przygotował Marcin Olech.

DSCF4423-ppSzczególnym wydarzeniem było uhonorowanie drewnianymi skrzyneczkami ze skarbem Toporczyków i ich herbem na wieczku następujących osób: panią wójt Elżbietę Burtan obdarowano bursztynowym słoniem, aby przynosił jej szczęście w następnych kadencjach. Państwo Jan i Janina Kądziołowie otrzymali bursztynowego rumaka, który według legendy o komesie Mateuszu zagubił się w lasach wokół Krzywego Sądu, a myśmy go odnaleźli, zatrzymali i ofiarowali rodzinie naszego sołtysa, z życzeniami wszelkiej pomyślności. Trener młodej kadry piłkarzy Jan Matacz otrzymał bursztynowego geparda, aby był tak szybki jak to zwierzę i odnosił sukcesy na stadionie. Małego udomowionego smoka otrzymał pan Adam Wójcik z podziękowaniem za poparcie w MPL Kraków-Balice dofinansowania na wyposażenie świetlicy dla dzieci. Pięknego łabędzia z “aleksandrowickiego stawu” otrzymała Barbara Rusinek za krzewienie tradycji Aleksandrowic. Natomiast dla najlepszego wodzireja w Polsce Józefa Hojny przeznaczono szafirowego słowika.

Składamy serdeczne podziękowanie za pyszne ciasta upieczone przez nasze wspaniałe gospodynie. Ten słodki poczęstunek wyrażał życzliwość i radość ze spotkania w tak miłym gronie. Kolejną atrakcją była niewątpliwie opieka medyczna zapewniona przez sympatyczną pielęgniarkę Bożenę Tekielak i jej koleżankę.  

Program uroczystości zakończyła trwająca do późnych godzin nocnych zabawa taneczna, która ostatecznie zainaugurowała czas letniego wypoczynku w naszej miejscowości.

Bogusława Krawiec