Akcja LATO 2018 w Świetlicy Środowiskowej w Aleksandrowicach


Pierwszy tydzień wakacyjnych zajęć świetlicowych za nami. Czas upłynął nam na wspólnych zabawach i wyjazdach integracyjnych. Przez pierwsze dwa dni podziwialiśmy nowe gry i zabawki. W środę 25 lipca odbyła się wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Przenieśliśmy się w czasy starożytnego Egiptu. Uczestniczyliśmy w warsztatach ,,Uzdrawianie w starożytnym Egipcie”. Poznaliśmy tajemnice egipskich medyków, ich sposoby i metody leczenia oraz  leki, z jakich wtedy korzystano. Zwiedziliśmy niesamowitą wystawę przedstawiającą egipskie mumie i sarkofagi. Na koniec wcieliliśmy się w role egipskich zielarzy. Każdy uczestnik własnoręcznie wykonał leczniczą sakiewkę zapachową oraz …krem! Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na przepyszne lody dla ochłody.

W czwartek, 26 lipca również ruszyliśmy szlakiem historii. Tym razem pojechaliśmy do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Oczywiście zwiedzanie rozpoczęliśmy od aleksandrowickiej studni, która wita wszystkich turystów. Jesteśmy bardzo dumni, że ta zabytkowa pamiątka z naszej miejscowości jest jednym z pięknych eksponatów w skansenie. Podziwialiśmy dawne chaty – te, które należały do bogatszych gospodarzy, jak i te, w których mieszkali mniej zamożni ludzie. Bardzo zainteresowała nas sala lekcyjna, która znajdowała się w jednym z bogatszych domów. Troszkę nam było żal, że w dawnych czasach nie wszystkie dzieci mogły chodzić do szkoły. W skupieniu i ciszy podziwialiśmy przepiękny, mały kościółek. W muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach pt. “Krakowska biżuteria”. Pani prowadząca opowiedziała nam o stroju krakowskim. Dowiedzieliśmy się, że nie tylko panie nosiły kiedyś biżuterię, ale również panowie. Najfajniejsze było to, że każde dziecko wykonało samodzielnie czerwone korale, które są wspaniałą pamiątką z tej wycieczki. Obie wycieczki odbyły się wspólnie z koleżankami i kolegami ze Świetlicy Środowiskowej w Balicach oraz z  ich panią wychowawczynią. Bardzo się zaprzyjaźniliśmy i wesoło razem spędziliśmy czas.

W piątek trochę odpoczęliśmy od wycieczek. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat ,,Czy rodzina jest ważna?” Jest to temat tegorocznej Triady – międzyświetlicowego konkursu, do którego się przygotowujemy. Środki na organizację wycieczek i imprez zapewnia Gmina Zabierzów, za co serdecznie dziękujemy!

Dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Skowronek”   w Aleksandrowicach oraz wychowawca Barbara Rusinek

Zapraszamy do obejrzenia galerii: