Relacja z Dożynek 2016


IMG 0313Czas żniw już zakończony.

Trud i ciężka praca rolników zaowocowała plonami zebranymi z pól i ogrodów.

W gminie i parafii odbyły się tradycyjne dożynki.

W obu tych świętach uczestniczyła reprezentacja naszej miejscowości.

 

 

W tym roku Gminne Dożynki odbywały się w sołectwie Brzezinka, w niedzielę, 
21 sierpnia.

Gospodynie Aleksandrowic przygotowały kosz dożynkowy, który wręczyły Przewodniczącej Rady Gminy Zabierzów i Rady Sołeckiej Aleksandrowic – pani Marii Kwaśnik.

Dożynkowymi przyśpiewkami podziękowały pani Marysi za wszelkie działania i starania, jakie czyni na rzecz rozwoju wsi i integracji mieszkańców Aleksandrowic. Wręczając kosz dożynkowy gospodynie życzyły pani Radnej dalszej wytrwałości w pracy śpiewając “Kochana Marysiu, bardzo Cię cenimy, dalszej wytrwałości w pracy Ci życzymy.”

Nie był to jedyny kosz, jaki otrzymała pani Radna. Również mieszkańcy Kleszczowa obdarowali panią Marię koszem dożynkowym, wyrażając wdzięczność słowami wiersza ,,Ciesz się zatem zdrowiem, Bożymi darami, a gdy spojrzysz na kosz wolnymi chwilami, niech przypomni Ci Kleszczów, co Cię kocha szczerze..”

220 DSC 0436Gospodynie Aleksandrowic zaśpiewały też swojemu sołtysowi oraz władzom Gminy.

Na dożynkach nie zabrakło stoiska z przysmakami przygotowanymi przez mieszkanki Aleksandrowic. Była strawa aleksandrowickich Toporczyków, smalec, pyszne kiszone ogórki, wędliny, pieczywo i ciasta domowego wypieku oraz nalewki. Wszyscy chętni mogli spróbować tych aleksandrowickich przysmaków.

Natomiast Dożynki Parafialne przypadły w tym roku na dzień św. Bartłomieja, patrona naszej parafii.

W kościele chleb z tegorocznych zbóż i kosz z darami pól i ogrodów został złożony na ołtarzu, jako dar wdzięczności Bogu za udane i szczęśliwe zbiory.

Była też okazja, aby słowami dożynkowych piosenek wyrazić wdzięczność księdzu Proboszczowi i pracującym w naszym kościele kapłanom oraz siostrom zakonnym za ich posługę, starania i ofiarną pracę na rzecz parafii.

Lato dobiega końca. Pola, sady i ogrody odpoczną, aby znów  w przyszłym roku wydać wyczekiwane plony…

Barbara Rusinek

Autorzy zdjęć:
1. Maria Kwaśnik
2. Archiwum “Znad Rudawy”