Swięto Aleksandrowic 2014


ŚWIĘTO ALEKSANDROWIC 2014

Tegoroczne obchody Święta Aleksandrowic rozpoczęły się w sobotę 28 czerwca uroczystym poświęceniem Krzyża Pamięci i Wdzięczności, znajdującego się na tzw .,krzyżówce”- granicy Aleksandrowic z Balicami i Burowem. Krzyż ten został wzniesiony w czerwcu tego roku na miejscu drewnianego krzyża ufundowanego przez księstwo Dolores i Dominika Radziwiłłów w roku 1900. Inicjatorami wzniesienia obecnego krzyża są mieszkańcy Aleksandrowic, w dowód wdzięczności za 610 lat istnienia miejscowości (1404 – 2014).DSCF5561

Wykonawcą krzyża jest pan Kazimierz Kruk z Cholerzyna

Zebranych Gości powitała Maria Kwaśnik – Przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów i Jan Kądzioła – sołtys Aleksandrowic.

Uroczystego poświęcenia krzyża dokonał proboszcz parafii Morawica, ks. Władysław Palmowski. Podczas uroczystości obecni byli: Józef Krzyworzeka – Starosta Powiatu Krakowskiego, Elżbieta Burtan – Wójt Gminy Zabierzów, radny Tadeusz Jojczyk – sołtys Brzoskwini, Kazimierz Drelewski – sołtys Balic oraz licznie zebrani mieszkańcy Aleksandrowic, Burowa, Balic i okolicznych miejscowości.

Po ceremonii poświęcenia w specjalnie przygotowanym otworze w krzyżu został złożony akt fundacyjny, który wcześniej został odczytany przez Bogusławę Krawiec – Kronikarza Aleksandrowic.

Uroczystość zakończyła się śpiewem pieśni dziękczynnych ku czci Pana Jezusa Ukrzyżowanego.

W niedziele 29 czerwca od godz. 12.00 na boisku Klubu Sportowego „Topór Aleksandrowice” gromadzili się mieszkańcy Aleksandrowic. Był to czas na rodzinny wypoczynek. Dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji: zamków dmuchanych, trampoliny.

Stoiska gastronomiczne oferowały przysmaki z grilla i napoje chłodzące. Smakosze słodyczy mogli popróbować lodów z cukierni MELBA z Krzeszowic.

DSCF5779O godzinie 15.00 rozpoczął się cykl atrakcji i konkursów dla dzieci.

W tym roku zabawy dziecięce rozpoczęły się wspólnym czytaniem wierszy Juliana Tuwima pod hasłem „Mali czytają dużym, duzi czytają małym”.

Słowa najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima przeniosły zebranych w magiczny świat fantazji. Na scenę ,,wjechała” ,,Lokomotywa”, wyrosła ,,Rzepka”, pojawił się murzynek ,Bambo”. ,,Spóźniony słowik” i Grześ kłamczuch ze swoją ciocią. Nie zabrakło kokoszki i babci ,,W aeroplanie”. Wiersze czytały i recytowały dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej SKOWRONEK w Aleksandrowicach, Do czytania włączyli się również dorośli: Maria Kwasnik, Jan Kądzioła i Barbara Rusinek.

Po wspólnym czytaniu rozpoczął się konkurs plastyczny pt. ,,Postacie z wierszy Juliana Tuwima”. Dzieci z zapałem wzięły się do rysowania. Powstały piękne obrazki. Małym artystom solidarnie kibicowali rodzice.

W konkursie tańca wybrano trzy królewny i królewicza balu, którzy zostali nagrodzeni diademami.

Równolegle  z konkursami plastycznymi i tanecznymi odbywały się na boisku konkursy sportowe pod czujnym okiem opiekuna świetlicy sportowej, Jana Matacza.

Nie zabrakło też zabaw z chustą animacyjną, którą poprowadził Józef Hojna.

Wreszcie nadszedł czas na konkurs wpisany w tradycję obchodów Święta Aleksandrowic – ,,Aleksandrowicki wianek”. Wybór najpiękniejszego wianka był bardzo trudny, gdyż wszystkie były… najpiękniejsze. Udało się jednak wyróżnić trzy najbardziej oryginalne.

Uczestnicy wszystkich konkursów zostali nagrodzeni książeczkami, przyborami szkolnymi i sportowymi.

Cukiernia MELBA z Krzeszowic przekazała dla dzieci 60 bonów na lody. Dziękujemy!!!

O godzinie 17.30 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Święta Aleksandrowic.

Gospodarze Aleksandrowic, Maria Kwaśnik i Jan Kądzioła, powitali  przybyłych Gości; Elżbietę Burtan- Wójta Gminy Zabierzów, Wojciecha Burmistrza – zastępcę Wójta, Andrzeja Krawczyka – vice-przewodniczacego Rady Gminy Zabierzów oraz Krystynę i Józefa Kruków, przyjaciół Aleksandrowic.

Gospodarze wręczyli pamiątkowe podziękowanie wszystkim, którzy aktywnie włączają się w pracę na rzecz miejscowości.

DSCF5685Kolejnym punktem Święta było otwarcie boiska wielofunkcyjnego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście, gospodarze oraz przedstawiciele Klubu Sportowego „Topór Aleksandrowice”.

Zdjęcia upamiętniające tegoroczne obchody Święta Aleksandrowic i związane z nim wydarzenia wykonywała Bogusława Krawiec.

Wreszcie przyszedł czas na zabawę, którą poprowadził tradycyjnie i jak zwykle wspaniale i fantazyjnie Józef Hojna.

Chociaż w tym roku pogoda spłatała figla i lunął rzęsisty deszcz, nie przeszkadzało to bawiącym się. Zabawa, dobry humor i tańce trwały do późnych godzin nocnych.

Barbara Rusinek