Opiekunowie aleksandrowickiej studni i parku


W ostatnich latach w naszej miejscowości udało się zrealizować wiele społecznie potrzebnych inicjatyw i  inwestycji.  Jedną z  nich jest rekonstrukcja zabytkowej studni wykonana w 2006 roku  przez jednego z utalentowanych rzemieślniczo mieszkańców Aleksandrowic – Edwarda Wróbla.

IMG_0016

Oglądając  fotografię Aleksandrowic z lat 60 –tych  i uwiecznioną na niej chylącą się ku ruinie studnię, pomyślałam, że dobrze się stało, że została ona zabrana  do skansenu. W  ten sposób bowiem została ocalona dla przyszłych pokoleń.  Od tej pory w skansenie eksponującym drewniane  zabytki budownictwa w Małopolsce, aleksandrowicka studnia promuje naszą miejscowość i mogła nam służyć jako pierwowzór  do rekonstrukcji.

 

Odwzorowana  przez Edwarda Wróbla kopia studni jest dziś symbolem i chlubą Aleksandrowic. Jeśli pragniemy, aby była też chlubą w przyszłości, musimy się o nią wszyscy troszczyć. Rozumiemy, że drewniana nadbudowa studni z uwagi na oddziaływanie różnych warunków atmosferycznych musi być co pewien czas zakonserwowana odpowiednimi, specjalnymi  do drewna, impregnatami. A ponieważ w tym roku minęło  5 lat od wykonania  studni, zabieg impregnacji był już  konieczny. Zlecenie wykonania prac związanych z oczyszczeniem i pokryciem impregnatami drewna i gontu fachowcom, z uwagi na brak wystarczających  środków, było niemożliwe. Pomoc w tym zakresie zadeklarował nasz Mieszkaniec  – Michał Zbroch, który wszystkie niezbędne prace wykonał społecznie, bez zapłaty , w czasie swojego urlopu. Wspomogli go Janek Kądzioła i Władysław Białecki. Pięknie dziękujemy!

 

IMG_0024

Nie jest to odosobniony przypadek zaangażowania się  Michała w sprawy społeczne Aleksandrowic. Od początku 2011 roku Michał Zbroch opiekuje się też parkiem w Aleksandrowicach.  Widać jak wspaniałe są tego efekty, park jest zadbany, trawa zawsze przystrzyżona, drzewa i krzewy uformowane.  Park staje się ulubionym miejscem dla wszystkich : dla dzieci, młodzieży i starszych z którego Mieszkańcy są bardzo dumni.

 

 

W imieniu Mieszkańców składam Michałowi najserdeczniejsze podziękowania za zaangażowanie społeczne i wykonane prace na rzecz Aleksandrowic.