Święto Aleksandrowic – relacja


2 lipca 2016 roku Aleksandrowice po raz jedenasty obchodziły swoje święto.

DSC 0041Dopisali zaproszeni goście: Wójt Gminy Zabierzów – Elżbieta Burtan, prezes Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki –  dr inż. Andrzej Jurkiewicz, komendant Komisariatu Policji w Zabierzowie  –  nadkomisarz Andrzej Kowalski, radni Gminy Zabierzów, których powitali Gospodarze Aleksandrowic: Maria Kwaśnik –  Przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów i Rady Sołeckiej Aleksandrowic, sołtys Jan Kądzioła, Jan Matacz – prezes KS Topór Aleksandrowice.

Święto jest okazją do złożenia podziękowań sponsorom i przyjaciołom Aleksandrowic. Również w tym roku Gospodarze mieli przyjemność złożyć podziękowania i ofiarować okolicznościowe pamiątki  tym wszystkim, którzy wspierają społeczne inicjatywy mieszkańców Aleksandrowic oraz wspomagają organizację zajęć kulturalnych i sportowych dla dzieci i młodzieży.

Składając podziękowania, Maria Kwaśnik podkreśliła szczególne zaangażowanie mieszkańców w prace przy porządkowaniu i pielęgnacji zakupionych stawów.

DSC 0188I właśnie stawy aleksandrowickie, a szczególnie mieszkańcy jednego z nich – rodzina łabędzi, były tematem konkursu plastycznego, którym rozpoczęto cykl zabaw dla dzieci. Tradycją jest, że konkursy organizowane z okazji Święta Aleksandrowic są tematycznie związane z naszą miejscowością. W tym roku rodzina łabędzi: Jasia i Małgosi oraz ich uroczych maluchów- Aleksa, Aleksji, Szuwarka, Nurka i Toporka była przedstawiana na rysunkach dzieci.  Mali artyści z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem tworzyli wspaniałe obrazy.

Jury w składzie: redaktor ,,Dziennika Polskiego” – Barbara Cirit, Maria Kwaśnik, Alicja Wójcik – członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, postanowiło przyznać wszystkim uczestnikom pierwsze miejsce.

DSC 0208Kolejnym konkursem dla dzieci był taniec z balonem. Pary dzielnie spisywały się na parkiecie starając się jak najdłużej utrzymać między sobą balonik bez pomocy rąk. Nie było to takie proste, gdyż muzyka zmieniała się – były rytmy wolne i bardzo szybkie. I tutaj uczestnicy wykazali się wytrwałością – wszyscy zajęli pierwsze miejsca, a szczególnie wyróżniła się para: Oliwka i Michaś.

Wreszcie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy aleksandrowicki wianek. W tym roku do konkursu zgłosiło się osiem uczestniczek. Najmłodsze z nich to Nadia, Zosia i Amelka, którym dzielnie w prezentacji pomagały mamy. Kolorowe, pachnące wianki z kwiatów i ziół z aleksandrowickich pól, ogrodów i łąk mieniły się kolorami i zachwycały pomysłowością wykonania. Wianki oceniali panowie: Andrzej Jurkiewicz i Jan Kądzioła. Wszystkie uczestniczki nagrodzono, gdyż każdy wianek był…  najpiękniejszy i nawiązywał do tradycji Aleksandrowic.

Między konkursami odbyła się bardzo lubiana przez dzieci zabawa z chustą animacyjną.

DSC 0114Po atrakcjach dla dzieci rozpoczęła się zabawa taneczna prowadzona przez niezastąpionego wodzireja – Józefa Hojnę, który również zapewnił oprawę muzyczną do konkursów i przeprowadził zabawę z chustą.

Na parkiecie pojawiły się pary i przy radosnych melodiach rozpoczęły się tańce i zabawa dla dorosłych.

W trakcie trwania festynu można było zjeść przysmaki z grilla, ochłodzić się pysznymi lodami, skosztować wypieków gospodyń Aleksandrowic. Były też zamki dmuchane i stoiska z zabawkami dla dzieci.

Chociaż sobota była upalna, a późnym wieczorem pokropił deszcz, nie przeszkodziło to mieszkańcom, którzy bawili się wesoło do późnych godzin nocnych.

                                                                               Barbara Rusinek

                                                                 Zdjęcia: Anna i Piotr Rusinek