Komunikat


Szanowni Państwo,

strona www.aleksandrowice.pl istnieje od 10 lat. W roku 2007 została przeze mnie założona i prowadzona jako strona prywatna. Przez 7 lat, to ja utrzymywałem całą infrastrukturę witryny, wykupując z własnego budżetu domeny internetowe oraz serwer. Wolontaryjnie budowałem i organizowałem całą funkcjonalność, począwszy od silnika strony przez bazy danych, galerie i bazy artykułów. Po pewnym czasie zaczęły pomagać mi kolejne osoby, tworząc artykuły, by strona www.aleksandrowice.pl mogła stać się rzetelnym źródłem informacji dla Mieszkańców i wszystkich zainteresowanych o ważnych wydarzeniach dla społeczności naszej miejscowości. Z roku na rok ranga strony rosła i w ostatnich latach stała się rozpoznawalna, o czym świadczy oglądalność sięgająca nawet kilku tysięcy odsłon miesięcznie. W 2014 roku, zebranie wiejskie przeznaczyło na wsparcie finansowe prowadzenia strony środki pochodzące z funduszu sołeckiego. Strona była dofinansowana w ostatnich trzech latach. Wyraziłem zgodę na udostępnienie mojej witryny w zamian za partycypację sołectwa w części ponoszonych przeze mnie kosztów. Uchwały Rady Sołeckiej dotyczące podziału budżetu (w tym przeznaczenia środków na utrzymanie strony) zostały zaakceptowane przez Wójta i aż do tej pory nie zgłaszano do nich żadnych zastrzeżeń. W tym roku, gdy pojawiły się artykuły krytycznie oceniające działania Wójta Gminy Zabierzów Pani Elżbiety Burtan, zaczęły się problemy z funkcjonowaniem naszej witryny. Tutaj zaznaczam, że istota serwisu to informacja dla Mieszkańców. Strona nie jest wymierzona przeciw Wójtowi, a krytyczne oceny dotyczyły i wynikały wyłącznie z działań/zaniechań Wójta. Z informacji, które udało się uzyskać redakcji strony wynika, że Urząd Gminy prowadzi intensywne działania zmierzające do przejęcia strony i kontroli treści.
W związku z powyższym, rezygnuję z udziału sołectwa w partycypacji kosztów utrzymania strony.
Jednocześnie pragnę zapewnić, że strona nadal będzie dostępna dla ogółu sympatyków pragnących uczestniczyć w tworzeniu i funkcjonowaniu witryny Aleksandrowic, ale koszty utrzymania w całości będą pokrywane ze środków prywatnych.
Wyrażam głębokie ubolewanie z powodu działań Urzędu Gminy Zabierzów, który zamiast wspierać prospołeczne działania Mieszkańców, utrudnia i stosuje wobec mnie represje (prócz utrzymywania i rozwoju infrastruktury związanej ze stroną, zajmuję się również kwestią monitoringu wizyjnego miejscowości, a w ostatnim czasie, jak mogli Państwo przeczytać w rozsyłanej korespondencji ze strony Wójta, zostałem w niej obdarty z prywatności i prawa do ochrony danych osobowych).

Marcin Olech
członek Rady Sołeckiej oraz Zarządu KS Topór Aleksandrowice
wiceprezes OSP Balice